Vårscramble 9 maj
Publicerat: 2026-05-09 18:00
Grattis Pelle, Vilgot, Essi och Andreas!
I strålande sol avgjordes årets Vårscramble på vintergreener. Tävlingsformen var 4-mannascramble och vänder sig traditionellt till alla spelare oavsett handicap och spelerfarenhet.
Väldigt trevligt blev det med nya och gamla medlemmar, föräldrar, barn, ungdomar, irländare och en amerikan. Gemytlig stämning indeed.
Och väntan på prisutdelningen var det många som åt lunch i vårsolen, och idag vankades det bland annat raggmunk med fläsk. Supersmarrigt!
Prisbordet bestod av presentkort till Nikas Café, presentkort på rangebollar hos Rob, golfprylar med Björkenlogga, samt nötter och godis.
Pristagare idag blev:
1:a på 23 slag netto Esfandiar Ankarbäck-Agah, Vilgot Ankarbäck-Agah, Pelle Öster och Andreas Falk. Grattis!
Hela resultatlistan finns som vanligt på Min Golf. Tack till alla deltagare för ännu en toppendag på vårt kära Björken!
Tävlingsledningen
Marianne, Ann och Olle
Pelle, Vilgot, Essi och Andreas. Grattis!
2a plats
3e plats
4e plats
Gott!!