Säsongsavslutning för damgolfen säsong 2025
Publicerat: 2025-09-21 14:10
Lördag den 20 september var det dags för damgolfens säsongsavslutning.
Vi spelade 9 hål Irländsk poängbogey hål 10-18 och priser delades ut till de fem bästa lagen men även bästa individuella resultat fick en liten uppskattning.
Första boll gick ut kl. 09.30 vi hade perfekt golfväder med ljumma vindar och 18 grader. Vi är också glada för nyklippta greener. Tack t.f. banchef Johan Längerberg!
Efter spel avnjöts en väldigt god lunch serverad av Nika. Grillad lax med krämig kräftsås, picklade rädisor och potatis - supergott!

Stort grattis till Anne-Marie, Marianne och Maria som tillsammans med en hemlig joker gjorde dagens bästa lagresultat.
Lag 1-3 fick delipåsar från butiken Cheese A’More och lag 4-5 fick med sig presentkort från Ikea och Ica.
- Anne-Marie, Marianne och Maria 44 poäng
- Camilla, Inger N, Ingrid N och Margareta J 43 poäng
- Eva T, Birte, Inger G och Susanne S 42 poäng
- Lena L, Åsa Wiksten, Margareta B och Ingrid L 38 poäng
- Anna H, Margareth, Irja och Kerstin B 37 poäng
Dagens bästa individuella resultat: Marianne Carlander 19 poäng – grattis!
På dagens deltävlingar: längsta drive hål 11 och närmast flagg hål 17, lyckades Ann Lindholm prestera bäst. Grattis!
Ett presentkort hos vår samarbetspartner Indoor Golf Nacka tillföll Maggan G genom utlottning. Ytterligare fyra priser lottades ut.
Säsongens deltävlingar
Alice Cup - damernas matchspel
- Bettan
- Camilla
- Kerstin B
Bettan fick en fin handduk med brodyr, en glasstatyett och ett presentkort till Sickla Köpkvarter. Tvåan och trean fick även de presentkort.
Tidigare cupvinnare redovisas via denna sida
Birdeträdet
Flest antal birdies på tävlingar gjorde av Åsa Widebäck och Kerstin Bodén. De fick varsin golfhandske och nygjorde mintkyssar från Gunnarssons Konditori. Ytterligare två priser delades ut via lotten. Åsa och Kerstin gjorde 7 birdies var.
Ägglectic
- Lena L 51 slag SHCP
- Ingrid L 51 slag
- Bettan 52 slag
Bland de 20 damer som var med i årets Ägglectic gick priset för bästa hcp-utveckling till Lena L som förärades med ”en golfspelare i metall” och vinterpeggar. Lena, årets vinnare, blir också förärad med en plakett på vandringspriset som skänkts av Ingalill Lindman.
Flest antal tisdagar
Maggan J och Lena L har båda varit med flest tisdagar = 15 tillfällen. Imponerande!
Totalt under säsongen deltog 63 damer på tisdagsgolfen och vi spelade 19 tillfällen. Detta blir 399 starter.
Avslutningsvis
Av startavgifterna på tisdagar har 74% delats ut i form av presentkort varje tisdag. Överskjutande belopp har lagts på avslutningstävlingen och lite fika när vi haft planeringsmöten.
Hjärtligt tack till klubbens damer som kommer troget till damgolfen varje tisdag. Vi spelar golf och har kul tillsammans. Och det kommer vi att fortsätta med 2026.
Via den här länken finns en summering av damernas tisdagsspel https://www.bjgk.se/kommitteer/damkommitten/resultat-2025/
Nu ser vi fram emot lite höstgolf. Vi ses på banan!
Hälsningar
Bettan, Kerstin J, Inger N, Maggan G och Camilla
Damkommittén 2025-09-21