Resultat för 2015

Här skall resultat som har anknytning till seniorerna publiceras.

 

 

 

 

 

 

 

________________________________________________________________________________

Senioravslutningen

PRISER VID SENIORAVSLUTNINGEN 2015:

Vinnarna i Birgers minne (i turordning):

Damer: Kerstin Ericsson, Kerstin Vikman, Ingrid Norrman

Herrar: Ben Allan Nganga, Pelle Evenéus, Calle Zakrisson

De bästa 10 därefter:

Gunnar Malmberg, Tommy Östh, Leif Rylander, Janne Lindblom, Tommy Sjögren, Ebbe Flodén, Åke Mellin, György Baranyai, Mats Rosengren, Ingalill Lindman.   (Reserver Ann-Marie Jarenfors, Göran Blomé och Kerstin Modén).

Månadsbästa:

Maj:              Kerstin Ericsson och Pelle Evenéus

Juni:             Kerstin Vikman och Gunnar Malmberg

Juli:             Ingalill Lindman och Ben Allan Nganga

Augusti:       Kerstin Modén och Pelle Evenéus

September:  Kerstin Ericsson och Ben Allan Nganga

Gubben Pelle Evenéus (från 30,2 till 20,2) och Gumman Kerstin Ericsson (från 27,9 till 27,2) för största procentuella hcp-sänkning under säsongen.

Grodorna Margaretha Johansson (från plats 74 till 34) och Jossi Henriksson (från plats 61 till 12) = bästa resultathopp jämfört med föregående år.

Vinnarna 1-3 i 50+-Cupen (Mats Furuhagen, Jonas Sundberg och Ben Allan Nganga). Priserna delas ut på höstmötet 24/10.

Vinnare av avslutningsdagens lagtävling blev:

Kerstin Eriksson, Göran Blome och Anita Rosengren.

Individuell vinnare och vinnare av Nisses Memorial blev Åke Mellin med 22 poäng.

Gratulerar också Calle Zakrisson som vann årets SK-golf.

Och ett stort tack till Kannika, Jens och Robert.

Samling inför dagens begivenheter.

Vinnande lag i den avslutande irländska poängbogien blev:

Kerstin Eriksson, Göran Blomé och Anita Rosengren.

 

Individuell vinnare och vinnare av Nisses Memorial blev Åke Mellin med 22 poäng.

Kerstin Ericsson och Pelle Evene’us sänkte sig mest under året och blev därmed Årets Gumma respektive Gubbe.

Jossi Henriksson och Margaretha Johansson skuttade mest i resultatlistan De fick motta Grodorna med viner Arrogant Frog för detta.

Päivis Sisupris för årets kämpainsats tilldelades Tommy Solum

Under prisutdelningen avnjöts lunch bestående av Wallenbergare.

__________________________________________________________

 

Resultatlista för Ärtgolfen 2015

Den som vann Ärtgolfen 2015 var Tommy Sjögren.            

 

                       
  Resultatlista för Ärtgolfen 2015           De tre bästa resultaten    
  F-namn E-namn 06-aug 13-aug 20-aug 27-aug 03-sep 1 2 3 S:a
1 Tommy Sjögren 17 10 22 20 12 22 20 17 59
2 Jens Koorn 23 17 15 15 15 23 17 15 55
3 Åke Mellin 19 18 10 16 15 19 18 16 53
4 Calle Zakrisson 11 18 11 19 15 19 18 15 52
5 Pär Simpler 11 13 18 14 19 19 18 14 51
6 Richard Kärneus 19 16 8 16 15 19 16 16 51
7 Synnöve Evavoll 12 21 11 16 13 21 16 13 50
8 Britt-Marie Nilsson 15 19 15 14 13 19 15 15 49
9 Gunnar Malmberg   16   18 14 18 16 14 48
10 Fredrik Arnerstad   19 15 14 11 19 15 14 48
11 Lasse Nilsson 16 14 11 17 15 17 16 15 48
12 Tom Göransson     19 17 12 19 17 12 48
13 Johan Engström   9 16 17 15 17 16 15 48
14 Janne Lindblom 18 13 10 15   18 15 13 46
15 Ulrica Johansson 9 10 16 17 13 17 16 13 46
16 Kerstin Bodèn 14 15 16 14 14 16 15 14 45
17 Arne Israelsson 12   15 15 13 15 15 13 43
18 Nille Hermansson 10 13 14 16 13 16 14 13 43
19 Mikael Madenteg 12 11 12 13 16 16 13 12 41
20 Håkan Axberg 9 14 13   13 14 13 13 40
21 Ann-Marie Jarenfors 10 10 14 15 11 15 14 11 40
22 Inger Gräfnings   9   11 18 18 11 9 38
23 Roland Fläring     13   22 22 13   35
24 Milko Hubner 11   6 11 13 13 11 11 35
25 Pelle Evenéus 7 8 18     18 8 7 33
26 Johnny Hansson   18 14     18 14   32
27 Suzanne Lindblom 10 7 12     12 10 7 29
28 Staffan Lindberg 13 13       13 13   26
29 Håkan Eriksson 13 13       13 13   26
30 Claes Muschkin   10 15     15 10   25
31 Lollo Bogestedt 9       15 15 9   24
32 Ebbe Flodén 10   12     12 10   22
33 Kerstin Modén   9   13   13 9   22
34 Ingrid Norrman   11 10     11 10   21
35 Jonas Sundberg   20       20     20
36 György Baranyai 12 8       12 8   20
37 Håkan Englund   18       18     18
38 Ann Lindholm   18       18     18
39 Ulf Bogestedt       18   18     18
40 Anna Hellsten   17       17     17
41 Ingalill Lindman     15     15     15
42 Karin Sääf Göransson         15 15     15
43 Jürgen Pfluger     14     14     14
44 Hasse Lyckeberg       14   14     14
45 Kazunori Fujinuma   13       13     13
46 Mats Furuhagen 12         12     12
47 Lars Lindholm   12       12     12
48 Zoran Cale     12     12     12
49 Erling Fundáhn   11       11     11
50 Alf Seglare         11 11     11
51 Kerstin Ericsson     9     9     9
    Antal 26 36 32 25 26        

            

__________________________________________________________________________________________________________

50+ Cupen spelplan

 Spelplan och delresultat finns under Tävlingar/Cuper/50+ Cupen 2015

 

_____________________________________________________________________________________________________________

Seniorgolfen 50+ eller Birgers Minne

Torsdagens 9 hål Slagtävling Scramble (par) vanns av György Baranyai/Hans Lyckeberg. På andra plats kom Leif Rylander/Ben Allan Nganga.

Antalet deltagare var 30.

Total vinnare av Seniorgolf 50+/Birgers Minne blev Ben Allan Nganga 107 poäng följd av Pelle Evenéus 103 poäng.

 

 

Tommy Östh siktade på Nackamasterna!

 

 

  SENIORGOLF 50+ och BIRGERS MINNE                         2015-09-24
      maj juni juli augusti september Summa  
  Namn HCP 7 21 28 4 11 18 25 2 9 16 23 30 6 13 20 27 3 10 17 24 poäng Namn
1 Ben Allan Nganga 14,0 2,5 6 5 1,0 1 7 8 4,5 4 9 10 1 7 5 1,5 7 4,5 10 12 5,5 107 Ben Allan Nganga
2 Pelle Evéneus 30,2 1,0 12 10 4,0 12 12 1 1,0 2 2 1 1 1 12 6,5 9 5,5 8 3 3,5 103,0 Pelle Evéneus
3 Calle Zakrisson 10,5 5,0         10 1 3,5 6 3 8 1 10 6 2,0 6 4,5 7   1 74,0 Calle Zakrisson
4 Kerstin Ericsson 27,9 2,0 1 12 4,0   1 1       7 1 1 3 3,0 1 6,5 12 5 5 65,5 Kerstin Ericsson
5 Gunnar Malmberg 3,8 6,5     6,5 9   10 3,0       1   10   2     10 4,5 62,5 Gunnar Malmberg
6 Tommy Östh 28,5 2,0 8 3 1,0 1   1 1,0 12 10     1   2,5 12 3,0     1 58,5 Tommy Östh
7 Leif Rylander 12,8 3,0 7 1 5,5     2 1,0 1 12 1 1   1 5,5   4,0 5 2 5,5 57,5 Leif Rylander
8 Janne Lindblom 15,5 6,5   1 1,0 8 1 6 6,5     9   12 1 1,0 1   2   1 57,0 Janne Lindblom
9 Tommy Sjögren 16,9 4,5 9 1 2,5 1 9 1 2,0 1 8 3 1 1 1 1,0 1 1,0 1 4 2 51,0 Tommy Sjögren
10 Ebbe Flodén 15,6 3,0 5 1 5,5 4   1 1,0 1     1 1 4 5,5 1 4,0 1 7 4,5 49,5 Ebbe Flodén
11 Åke Mellin 21,2     1 1,0 10 8 1 2,5 3 4   1 6 1 1,0 1 2,5 1 1 3 47,0 Åke Mellin
12 Jossi Henriksson 18,1         1 6 1   7   12   3 1 1,0   6,5 6     44,5 Jossi Henriksson
13 Nille Hermansson 18,0 1,5   4 3,5 1               1 9 1,0 1 2,5 9 9   42,5 Nille Hermansson
14 Kerstin Vikman 30,1   1 7 1,0 7   3 1,0 1 1 1 1   1 2,5 10 1,0 1   1 40,5 Kerstin Vikman
15 György Baranyai 18,9 5,5   1 1,0 1   5 5,5   1 1 1 1 1       1 6 6,5 37,5 György Baranyai
16 Mats Rosengren 13,2 1,0   7 1,5 5   1 1,0 5     1   1 2,0 1 2,0 1 1 4 34,5 Mats Rosengren
17 Ingrid Norrman 24,3 1,0 4 1     1 1 4,0 1     1 9 1 1,0 1 5,0 1 1 1,5 34,5 Ingrid Norrman
18 Gunilla Rosell 34,5 1,0 1 1 4,5 6     5,0   6 1   1   1,0 1 1,5 1   1 32,0 Gunilla Rosell
19 Ingalill Lindman 29.2   1 2 1,0     1 2,0 10     1 5   4,5     4     31,5 Ingalill Lindman
20 Hans Lyckeberg 11,8   1 1         3,5     2     1   8     8 6,5 31,0 Hans Lyckeberg  
21 Ann-Marie Jarenfors 29,0 5,5 1   3,0 1     1,0   1 6 1 1 1 1,0 5   1     28,5 Ann-Marie Jarenfors
22 Kazunori Fujinuma 13,5 3,5 10 1   1   9                 3         27,5 Kazunori Fujinuma
23 Göran Blomé 29,6           3     1     1     6,5 4 5,5     5 26,0 Göran Blomé
24 Rolf Lundberg 29,6 1,5   1 2,0 2   7 2,5 1 1 1 1   1   1   1   2,5 25,5 Rolf Lundberg
25 Kerstin Modén 18,1 1,0 1 1 4,5     1         1   8 4,5 1   1   1 25,0 Kerstin Modén
26 Lars Ankarbäck 37,0 4,5 1 1 1,0 1   1 1,0   1     1 1 1,0 1 5,0 1   1,5 23,0 Lars Ankarbäck
27 Mikael Bylund 21,1             12 1,0 1         1 1,0         3,5 19,5 Mikael Bylund
28 Per Ove Öster 11,9                 9 5 4                   18,0 Per Ove Öster
29 Mauritz Sandberg 25,5 1,0   8 1,0 1 5 1                           17,0 Mauritz Sandberg
30 Irja Schibort 28,5   1 1 2,0     1   1     1 1   3,5 1 3,0 1     16,5 Irja Schibort  
31 Eva Tillström 25,4   1 1 3,0       1,5 1     1     1,0 1 3,5 1   1 16,0 Eva Tillström
32 Anita Rosengren 32,4 1,0   1 1,5 1   4 1,0                   1 1 4 15,5 Anita Rosengren
33 Tord Jarelöv 33,7   1 1 2,5 1   1 1,0 1 1 1 1   1   1 2,0       15,5 Tord Jarelöv
34 Margaretha Johansson 35,5. 1,0   1   1       1 1 1 1 1 1   1 1,5 1   3 15,5 Margaretha Johansson
36 Lars Lindman 24,1 1,0 3 1 1,0     1 1,0 1     1 1 1       1 1 1 15,0 Lars Lindman
37 Berit Naumark 34,5 5,0 1 1 1,0 1     5,0                         14,0 Berit Naumark
38 Jürgen Pfluger 17,2 2,5 2 1 1,0       4,5         1   1,5           13,5 Jürgen Pfluger
39 Johan Stäck 25,4     9                   1   3,5           13,5 Johan Stäck
40 Arne Bökelund 27,1       5,0   1 1           1   1,0 1       2,5 12,5 Arne Bökelund
41 Kerstin Boden 18,2                   7 5                   12,0 Kerstin Boden
42 Lars Håkansson 23,8             1 1,0 8 1               1     12,0 Lars Håkansson
43 Margareta Björk 35,5 1,0 1 1 1,0 1   1 1,0     1 1   1 1,0 1         12,0 Margareta Björk
44 Päivi Heinonen 36,0 1,0   1 1,0 1   1   1 1 1 1 1 1           1 12,0 Päivi Heinonen
45 Lennart Malmberg 8,8 4,0                     1     5,0 1         11,0 Lennart Malmberg
46 Ingegerd Malmberg 9,3 4,0                     1     5,0 1         11,0 Ingegerd Malmberg
47 Erling Fundáhn 18,9 1,0   1 1,0 3 1 1 1,0 1                 1     11,0 Erling Fundáhn
48 Tommy Solum 22,6 1,0 1 1   1   1 1,0 1       1 1 1,0 1         11,0 Tommy Solum
49 Jane Ankarbäck 40,0   1   1,0 1   1 5,5 1                       10,5 Jane Ankarbäck
50 Arne Hammarwall 28,0 1,0 1 1 1,0 1 4 1                           10,0 Arne Hammarwall
51 Åsa Widebäck 19,4               1,0         8               9,0 Åsa Widebäck
52 Anders Hempel 32,5       5,0 1   1     1   1                 9,0 Anders Hempel
53 Tom Göransson 18,7 3,5                 1         4,0           8,5 Tom Göransson
54 Suzanne Lindblom 20,1               6,5         2               8,5 Suzanne Lindblom
55 Zaida Lundkvist 33,4               4,0 1                 3     8,0 Zaida Lundkvist
56 Maria Karlsson 22,8                           7             7,0 Maria Karlsson
57 Jörgen Svärdgren 11,7                         1 1 3,0           5,0 Jörgen Svärdgren
58 Anne-Marie Johansson 33,8 1,0 1 1       1 1,0                         5,0 Anne-Marie Johansson
59 Berndt Cahn 30,7           2             1 1             4,0 Berndt Cahn
60 Britt-Marie Nilsson 31,3                         4               4,0 Britt-Marie Nilsson
61 Karin Sääf Göransson 31,9                             4,0           4,0 Karin Sääf Göransson
62 Edward Blomberg 43,0                         1 1   1   1     4,0 Edward Blomberg
63 Ulla Flack 31,3       3,5                                 3,5 Ulla Flack
64 Johnny Hansson 3,9               3,0                         3,0 Johnny Hansson
65 Inge Bergseth 22,0 1,0   1                                 1 3,0 Inge Bergseth
66 Gustaf Juell-Skielse 33,5                         1 2             3,0 Gustaf Juell-Skielse
67 Monika Eriksson 36,0 1,0 1 1                                   3,0 Monika Eriksson
68 Synnöve Evavoll 23,1                   1     1               2,0 Synnöve Evavoll
69 Marita Ljungberg 31,1             1     1                     2,0 Marita Ljungberg
70 Helena Willes 31,2                                       2 2,0 Helena Willes
71 Jonas Sundberg 11,1     1                                   1,0 Jonas Sundberg
72 Ulf Bark 13,6                         1               1,0 Ulf Bark
73 Ullrica Johansson 15,1                         1               1,0 Ullrica Johansson
74 Bengt Simonsson 16,5                               1         1,0 Bengt Simonsson
75 Richard Kärneus 20,8                   1                     1,0 Richard Kärneus
76 Stefan Mattisson 23,8               1,0                         1,0 Stefan Mattisson
77 Louice Thyr 25,2                           1             1,0 Louice Thyr
78 Hans Cardell 29,7           1                             1,0 Hans Cardell
79 Ingrid Lindtorp 31,3               1,0                         1,0 Ingrid Lindtorp
80 Kjell Repfenning 33,0       1,0                                 1,0 Kjell Repfenning
81 Gunnel Hasselgren 36,0 1,0                                       1,0 Gunnel Hasselgren
82 Leif Deibe 36,0                                   1     1,0 Leif Deibe
83 Anita Löhmus 37,0             1                           1,0 Anita Löhmus
84 Cecilia Rehnström 49,0                           1             1,0 Cecilia Rehnström
85 Klas Rydenstam 54,0                                   1     1,0 Klas Rydenstam
  Antal deltagare   38 28 40 38 30 16 39 39 26 26 20 28 35 35 34 33 21 32 15 30    
                                                 
  Birgers Minne; 1:a 12p, 2:a 10p, 3:a 9p, 4:a 8p,5:a 7p, 6:a 6p, 7:a 5p, 8:a 4p, 9:a 3p, 10:a 2p samt 1p om man deltar. De 16 bästa resultaten, för resp tävlande, räknas
  Månadens bästa herre/dam; De 3 bästa resultaten i resp. månad
  Årets Gumma/Gubbe; Största procentuella HCP-sänkningen, minst 8 deltävlingar
  Årets Grodor; Bästa resultatförbättringen från föregående år.
                                                 

 

__________________________________________________________________________________________________________

Månaden bästa

MÅNADSBÄSTA - med pris till bästa totala placeringen dam respektive herr varje månad. De tre bästa placeringarna räknas. Man måste delta minst tre gånger per månad.

Månadens bästa

2015 Herre Dam
September Ben Allan Nganga Kerstin Ericsson
Augusti Pelle Evenéus Kerstin Modén
Juli Ben Allan Nganga Ingalill Lindman
Juni Gunnar Malmberg Kerstin Vikman
Maj Pelle Evenéus Kerstin Ericsson

 

_________________________________________________________________________________________________________

 

Senaste resultatet från puttningstävlingen i Haningehallen.

 Tävlingen har pågot varje torsdag under vinterhalvåret. 

Slutresultatet från puttningstävlingen i Haningehallen.