Resultat för 2019

Seniorgolfen 50+ eller Birgers Minne 2019

Resultat från Torsdagsgolfen 2019-09-19

Torsdagens 9 hål poängbogey hål 1 - 9 vanns av Göran Blomé.
På andra plats kom Tommy Sjögren.
På tredje plats kom Calle Zakrisson.

Utlottningspriset gick till Mayvor Nilsson

Antalet deltagare var 42.

För att se resultatlistan klicka nedan.

____________________________________________________________

Ärtgolf 2019

 

Slutresultat för Ärtgolfen 2019     

  De tre bästa resultaten    
  F-namn E-namn 01-aug 08-aug 15-aug 22-aug 29-aug 1 2 3 S:a
1 Gunnar Malmberg 18 19 15 14 19 18 19 19 56
2 Johnny Hansson 15 15   18 21 15 18 21 54
3 Calle Zakrisson 22 15   16 16 22 16 16 54
4 Ben Allan Nganga 14     19 20 14 19 20 53
5 Mats Furuhagen   21 11 13 18 21 18 13 52
6 Ankie Sjönell 17   15 19 14 17 15 19 51
7 Anders Ulmestig 13 13 20 16 14 16 14 20 50
8 Anna Hellsten 22 13 15   11 22 13 15 50
9 Håkan Eriksson   18 17 12 14 18 17 14 49
10 Tommy Sjögren 11 16 9 16 16 16 16 16 48
11 Pär Simpler 16 16   15 14 16 16 15 47
12 Ulf Bark 16 17     14 16 17 14 47
13 Kerstin Modén 17 15 9 14 14 17 15 14 46
14 Kerstin Bodén 12 16 15 14 15 15 16 15 46
15 Janne Lindblom 18 11   15 12 18 12 15 45
16 Olle Carlander 11 16 10 13 16 16 16 13 45
17 Andreas Ribbeskog 14 18 7 12   14 18 12 44
18 Klas Rydenstam     17 13 12 17 13 12 42
19 Ulrica Johansson   14   15 13 14 15 13 42
20 Kristoffer Fagerström     13 18 10 13 18 10 41
21 Lars Nilson   11 17 10 12 12 17 10 39
22 Nille Hermansson   17 13   9 17 13 9 39
23 Tom Göransson 15     8 16 15 8 16 39
24 Håkan Anderberg 11   10 14 13 11 13 14 38
25 György Baranyai 13 11 12     13 11 12 36
26 Claes Muschkin       20 14 20 14   34
27 Johan Engström 7 15 11   7 7 15 11 33
28 Louise Bogestedt   16 17     16 17   33
29 Åsa Widebäck   17 16     17 16   33
30 Ann-Marie Jarenfors 10   11 10 10 10 11 10 31
31 Christine Löfgren 10   10   8 10 10 8 28
32 Gunilla Holland 18   9     18 9   27
33 Per Olov Nilsson 17   9     17 9   26
34 Johan Kopparberg 16     8   16 8   24
35 Roland Fläring       10 14 10 14   24
36 Mayvor Nilsson     11 10   11 10   21
37 Jörgen Bohlin 9       12 9 12   21
38 Krister Alhammar       18   18     18
39 Jens Koorn         18 18     18
40 Anders Jacobsson     17     17     17
41 Louise Thyr     17     17     17
42 Hans Lyckeberg 15         15     15
43 Göran Blomé         15 15     15
44 Anders Hempel       14   14     14
45 Britt-Marie Nilsson     14     14     14
46 Daniel Steinholtz   14       14     14
47 Sven-Erik Blom         14 14     14
48 Suzanne Lindblom 13         13     13
49 Johan Haller 10         10     10
50 Tord Jarelöv     3 7   3 7   10
    Antal 28 23 29 29 32        

 

___________________________________________________________________


Månadens bästa resultat

MÅNADSBÄSTA - med pris till bästa totala placeringen dam respektive herre varje månad.
De tre bästa placeringarna räknas.
Man måste delta minst tre gånger per månad.
Vid lika resultat gäller lägst hcp.

 

2019

Herre

Dam

September    
Augusti  Ebbe Flodén Lena Ljungqvist  
Juli  Jens Koorn Lena Ljungqvist 
Juni Calle Zakrisson Margareta Johansson
Maj Ebbe Flodén Marianne Carlander

 

_________________________________________________________________________________

 

__________________________________________________________________________

Slutresultat puttningstävling vintern 2019

Total vinst

       
         
Namn Kön Vinst Förlust Netto
Margareta Björk D 14 5 9
Gunilla Rosell D 14 5 9
Ann-Marie Jarenfors D 13 7 6
Lasse Nilsson H 9 3 6
Lasse Ankarbäck H 10 6 4
Calle Zakrisson H 6 3 3
Göran Blomé H 4 3 1
Lena Ljungqvist D 5 4 1
Klas Rydenstam H 3 3 0
György Baranyai H 6 7 -1
Tord Jarelöv H 3 4 -1
Margareta Johansson D 2 3 -1
Margareta Granlund D 2 5 -3
Olle Carlander H 4 8 -4
Tom Göransson H 1 5 -4
Lars-Henrik Roos H 2 6 -4
Ingrid Norrman D 4 9 -5
Inger Gräfnings D   8 -8

 

 

Vinst Damer/Herrar

     
         
Namn Kön Vinst Förlust Netto
Margareta Björk D 14 5 9
Gunilla Rosell D 14 5 9
Ann-Marie Jarenfors D 13 7 6
Lena Ljungqvist D 5 4 1
Margareta Johansson D 2 3 -1
Margareta Granlund D 2 5 -3
Ingrid Norrman D 4 9 -5
Inger Gräfnings D   8 -8
         
Lasse Nilsson H 9 3 6
Lasse Ankarbäck H 10 6 4
Calle Zakrisson H 6 3 3
Göran Blomé H 4 3 1
Klas Rydenstam H 3 3 0
György Baranyai H 6 7 -1
Tord Jarelöv H 3 4 -1
Olle Carlander H 4 8 -4
Tom Göransson H 1 5 -4
Lars-Henrik Roos H 2 6 -4

 

 För att se vem som slog vem. Klicka på länken nedan!