Publicerat: 2026-06-05 09:51
Banchef Johan Längerberg berättar
Samtal om våra greener med vår banchef Johan Längerberg
Förra hösten började vår bekantskap med Johan Längerberg då han började som banchef på konsultbasis. Det efter att vår tidigare banchef sagt upp sig och lämnade med kort varsel.
Johan som är stockholmare har mer än 30 år i yrket. Bland annat var han med och byggde Burvik öster om Uppsala och han har varit banchef på Österlens GK i 18 år och välkomnade där Nordea Tour vid två tillfällen. På Österlen jobbade han med organisk skötsel av banorna och genomförde golfens GEO certifiering. (GEO kan beskrivas vid golfens Kravmärkning. Golfbanor i hela Europa ser en fördel med hållbar skötsel.)
Hur är statusen på våra greener Johan?
– Jo men det kommer. Men oj vad det varit trögt. Och det är ju fortfarande inte bra med stora kala fläckar. I dag har jag legat på alla fyra och studerat fläckarna och ser att det kommer på de flesta ställen.
Några åtgärder planerade för att få det att skjuta fart på det kala?
– Jag har köpt in ett förädlat rajgräs som ska sås in främst på trean men också i kala fläckar på andra greener. De nya förädlade rajgräsen etablerar sig snabbare och är inte så bredbladiga som de tidigare raj sorterna. Vi ska också ta nya kemiprover på fläckarna för att undersöka om där saknas någonting eller tvärtom i fall där finns för mycket av någonting.
Du säger rajgräs. Vilka andra sorters gräs finns på greenerna?
– Det är en blandning av tre olika krypvensorter som alla har lite olika egenskaper och står emot sjukdomar olika. Blandningen ger bra rötter som kan lagra näring under vintern.
Det har varit mycket snack om rödsvingel. Hur skulle det vara på Björken?
– Rödsvingel kräver sol och sandjordar. På Björkens små skuggiga greener med lerjord och därmed fuktiga marker blir det tufft för den typen av gräs.
När du besökte Björken förra året i slutet av augusti då skar du ut en stor bit turf på puttinggreen. Vad såg du då?
– Det var alldeles för mycket gräs och inga rötter, det var mjukt också.
För mycket gräs! Det är väl det vi vill ha?
– För mycket gräs binder vatten och turfen blir därmed mottagligare för sjukdomar av diverse slag. Därmed försämras också rötternas djup vilket ger mjukare greener och sämre vinteröverlevnad och ytterligare sämre motstånd mot sjukdomar. För att motverka för mycket gräs måste man vertikalskära och dressa regelbundet och ge rätt näring.
Jag ser ingen mineralgödsel bland de fakturor vi betalar i år.
– Nä, mineralerna innehåller för mycket salter och ger mer topptillväxt men dåligt med rötter. Nu gödslar jag med brunnen höns- och kalkonskit och kommer också att spruta med biostimulanter.
Vad är det?
– Mykorrhizzasvampar, bra svampar. De lever i symbios med gräsets rötter och hjälper till att lagra näringen och hjälper gräset att bättre stå emot sjukdomar.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Mykorrhiza
Du har stödsått, vertikalskurit, dressat och gödslat. Hur ser det ut nu under ytan?
– På de ställen där vi har gräs kommer rötterna. På femman är det upp till 30 centimeter rötter under gräset och i spåren efter vertikalskärningen kommer det nu. Det finns hopp!
/Mikael Madenteg
BjGK - styrelsens ordförande